Szöveti cukor monitorozás

Szöveti cukor monitorozás

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2021.01.27

Mai modern eszközök segítségével lehetséges a szöveti cukor szint folyamatos ellenőrzése, hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és a kezelő orvos egyaránt a cukorháztartás állapotáról, akár online, telediabetológiai konzultációk révén. Azon betegeknél, akiknél a HbA1c érték normális tartományban mozog és mégis úgy érzik, hogy vércukorszintjük naponta többször nagyobb kilengést mutat, a 24 órás vércukor monitorozás módszere segíthet felderíteni, hogy mi okozza a vércukorszint változásokat.

A szöveti cukor monitor (CGM – Continuous Glucose Monitoring) eszközt hasba szúrják, és onnan elektronikus jelek segítségével detektálja a használó szöveti cukor szintjét. Ennek révén kirajzolódik egy görbe, amit elemezve könnyebb beállítani a megfelelő kezelést személyre szabottan, legyen az dietetika, mozgásterápiás vagy gyógyszeres.

Hogyan működik a szöveti cukor monitorozó készülék?

A szenzort a has bőr alatti szövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével. A szöveti vércukorszenzor elektronikus jeleket küld egy vevő készülékbe, amelyből kiolvasható a mért érték és utána elemezhető a glükózszint változása.

Mivel a CGM szenzora a szövetek közötti (extracelluláris) folyadék vércukorszintjét nézi, így az kis késéssel (kb 10 perc) tükrözi az adott időszak vércukorszintjét – ami az ujjbegyből vett vérmintából mérhető.

Milyen mérési fajták vannak?

Real-time mérés

Kapcsolódó cikkünk

Cukorbetegként rendszeresen mozogna? Ezek a szabályok

A cukorbetegek egyik legnagyobb kihívása, hogy megfelelő értékek között tartsák vércukorszintjüket. A vércukorszintet ugyanis számos tényező befolyásolja, ezért kell tisztában lenni az alapvető szabályokkal és az életmód döntő szerepével. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa segít a tájékozódásban. 

Az adatok értékelése tekintetében kétféle rendszer különíthető el. A folyamatos visszajelzésű (real-time) készülékek általában mobiltelefonos applikáció segítségével 5-10 percenként mutatják az aktuális vércukorszintet. Ennek főként az anyagcsere folyamat, és a külsős tényezők (mint táplálkozás, mozgás, stress) vércukorszintre gyakorolt hatásainak megértésében van nagyobb szerepe, akár telediabetológiai szolgáltatásként is.

Ebben a mérési módszerben fenáll a veszély, hogy a páciens maga módosítja a terápiát a mért adatok alapján, és elkezdi módosítani szakorvosi konzutláció előtt a diétáját vagy a gyógyszeres kezelését. Érdmes minden esetben módosítás előtt diabetológus szakorvossal konzultálni terápia módosítás előtt!

Folyamatos vércukormérés utólagos adatelemzéssel

A másik módszer nem mutatja a páciens számára az értékeket, hanem az 5-7 nap leteltével a diabetológus orvosával közösen értékelik ki az eredményeket. Diagnosztikai célból utóbbi sokkal megbízhatóbb, mivel a beteg így nem változtatja meg a mérés közben napi rutinját, így láthatóak lesznek a szélsőséges (túl alacsony vagy túl magas) értékek is. Ekkor azonban különösen fontos, hogy a mérés napjaiban a beteg nem csak pontos táplálkozás-naplót vezessen, de az edzésekről, napi fizikai aktivitásról (vagy inkább pulzusmérő órák révén pontos értékekkel!), alkalmazott gyógyszer / inzulinteráoiáról is pontos feljegyzésekkel ( rendelkezzen.

Cukorbetegközpontban lehetőség van szöveti cukormonitorozó eszköz igénybe vételére, mely segítségével teljes körű képet kaphat az elmúlt 1 hét folymatos glüköz alakulásáról!

Mire jó a szöveti cukor monitorozás (CGM)?

  • a magas és alacsony vércukorkilengések felderítésére, az ismétlődő trendek azonosítása
  • a kilengések okainak elemzése, felderítése a beteg által naplózott adatok (inzulinadás, dózis, étkezés, testmozgás stb.) ismeretében
  • a CGM teljes képet nyújt a glükózértékek egész napos változásáról, ami a laborleletekből, de még a napi rendszeres önvizsgálatból sem derülne ki
  • a folyamatos vércukor mérés lehetőséget ad azonnali reagálásra a céltartományon kívüli értékek kezelésére
  • az eszköz megmutatja és megtanítja az egy hét során, milyen hatással van az étkezés, a napi aktivitás és a terápiás beavatkozások a vércukorszintre

Kiknek hasznos a mérés?

szöveti cukor monitorozás (CGM) alkalmazása - cukorbetegközpontAz egy hetes, folyamatos vércukor monitorozás erősen ajánlott azoknak, akik:

  • olyan 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél, akiknél a táplálkozás- és mozgásterápia mellett is gyakran esik le hirtelen a vércukorszintjük
  • 1-es típusú diabetesben szenvednek, és a HbA1c-szintje 7,0% alatt van. Számukra a rendszer segít értéküket a megfelelő szinten tartani, miközben a „hypo-zás” rizikója csökken.
  • 1-es típusú cukorbetegeknek, akiknek a HbA1c-szintje 7,0% felett van, és képesek az eszköz használatára
  • azoknál a betegeknél, akik a gyógyszerelés és már terápiás eljárások mellett is gyakran tapasztalnak, mérnek önmagukon szélsőséges vércukorértékeket (hypo- vagy hyperglykaemiára utaló panaszok esetén)
  • 1-es típusú, terhes cukorbetegeknek
  • 2-es típusú cukorbetegnek, akik többet szeretnének tudni a napközbeni, éjszakai vércukor értékükről
  • gesztációs diabétesz esetén, különös tekintettel, ha inzulin adására is szükség van

Ha szeretnél többet megtudni a napközbeni vércukor értékeidről, és szeretnéd pontosan beállítattni a számodra szükséges szénhidrtá és gyógyszer / inzulin mennyiségét, akkor jelentkezz be magán diabetológia rendelésünkre Budapesten a Mammut II. bevásárlóközpont 5. emeletén. 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés szöveti cukor montorozásra

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Téma szakértői

Nagy Zsófia

Nagy Zsófia

egészségügyi asszisztens
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK