Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre

Az életmódterápia hatásai cukorbetegekre

cukorbetegkozpont.hu Létrehozva: 2018.08.02 Módosítva: 2022.12.02

Nagyon fontos az életmódterápia – beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát – a cukorbetegség kezelésében, személyre szabott edzéstervekkel, folyamatos vércukormérésekkel, kontrollvizsgálatokkal. Dvorák Márton mozgásterapeuta, a Cukorbetegközpont munkatársa számolt be tapasztalatairól.

 

Írországban tartották az egyik legnagyobb európai sporttudományi konferenciát (Congress of European College of Sport Science), ahová először látogatott el Dvorák Márton.
„Több mint 2200 előadást, bemutatót szerveztek, és megdöbbentő volt az is, hogy néhány napba sűrítve párhuzamosan akár 10 szekcióban is zajlottak előadások a legkülönfélébb témákban” – nyilatkozta a mozgásterapeuta.

Mennyire volt kiemelt téma a cukorbetegek életmódja a rendezvényen?

A cukorbetegség nagyon gyakran kapcsolódik az elhízáshoz, magas vérnyomáshoz, metabolikus szindrómához és az inaktív életmódhoz, és ezek fontosságát többször is kiemelték a konferencia során.
Külön volt cukorbetegség/elhízás, és cukorbetegség/inzulinrezisztencia szekció, de a kérdéskör gyakran megjelent nem csak az idősekkel foglalkozó szekciókban, hanem a gyerekekkel foglalkozó témáknál is.

Természetesen itt, egy sporttudományi kongresszuson elsősorban a mozgás szempontjából közelítették meg a cukorbetegséget a kutatók: például milyen fajta aktivitások milyen mértékű javulást okoznak, de a legtöbb előadáson azt tapasztaltam, hogy nagy hangsúlyt kapott a cukorbetegség mozgásterápiájának fontossága, ahogy ezt mi is tapasztaljuk a saját pácienseinknél a Cukorbetegközpontban, ahol pl. folyamatos mozgással, személyre szabott edzéstervekkel érjük el a vércukorszint csökkentését, figyelve a páciens állapotára, fittségére, és arra is, hogy rendszeresek legyenek a vércukormérések.

A konferencián belül melyik előadást emelné ki?

Talán az egyik legérdekesebb előadást említeném, ami egy dán vizsgálatból készült: a rendszeres mozgásos alkalmak, táplálkozási és orvosi konzultációkat követően azt eredményezték egy év után, hogy a résztvevőknek jelentősen nőtt az inzulinérzékenysége, csökkentek a gyulladásos markerek, nem beszélve arról, hogy testsúlyuk is csökkent.

A mozgás „csodaszer” lehet a cukorbetegek kezelésében, amennyiben megfelelő kontroll alatt végzik. Milyen esetekben alkalmazható a mozgás, mint terápia?

Nem győzzük hangsúlyozni, milyen fontos az életmódterápia (beleértve a mozgás- és táplálkozásterápiát) ezen betegségek kezelésében. Az életmódterápia során nagyon fontos a háziorvosok és szakorvosok részvétele, hiszen ők azok, akik – mint a gyógyszert – javasolhatják, felírhatják a mozgást. Amennyiben más kontraindikáció nincs (pl. kezeletlen betegség), elkezdhető a mozgásterápia. Már csak a részleteket kell megbeszélni, lehetőleg egy szakember, mozgásterapeuta közreműködésével.

Miben segít, mikor kapcsolódik be a munkába a mozgásterapeuta?

Hozzám már orvosi diagnózissal jönnek a páciensek, tehát szakemberhez irányítják a beteget az orvosok. Fontosnak tartom a reális célok kitűzését, az oda vezető út megtervezését már az elején, illetve megtanítani a betegeket arra, hogyan kezdjenek hozzá, mire figyeljenek, ha edzenek.
Betegségüktől függően fontosak az edzés előtti, utáni mérések (pl. vércukor, vérnyomás), közben pedig a folyamatos pulzusmérés, alkalmazva az ún. okosdiabetológia lehetőségeit.

Téma szakértői

Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Szkladányi - Szabó Lucia

Szkladányi - Szabó Lucia

holisztikus dietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK